BOOK REVIEW #4: Nové sliby (Lilly Lucas)

Lilly Lucas mě první knihou Nové začátky rozhodně přesvědčila o svém umu. A tak jsem se pochopitelně nemohla dočkat druhého dílu a objednávala jej hned v předprodeji. Vyplatilo se? Dokázala Lilly laťku udržet?

Pro vás, kdo nemáte rádi dlouhé rozbory – Ano. Lilly Lucas je třída a její tvorba balzámem na duši. Nepřijdete si na své, pokud hledáte komplikované zápletky s větším poselstvím nebo pokud u knihy rádi hluboce přemýšlíte. Jedná se lehkou růžovou četbu, jež však zanechá dojem svým zpracováním.

Styl Lilly Lucas je jednoduše krásný. Děj má přirozený spád, hrdinové jsou tak uvěřitelní, až místy nabýváte dojmu, že čtete o nějakých svých přátelích. Jazykovou stránku oceňuji asi úplně nejvíc, za což patří poklona samozřejmě také české straně. Potkáte přechodníky zapracované velmi vkusně. Stylistika skoro nikde nedrhne. Četbu bych přirovnala k tomu příjemnému pocitu, když si pohladíte samet.

Když se hlouběji zaměřím na zápletku, jde o takový evergreen. Ve své podstatě nic nového nepřináší, ale jak jsem již řekla výš, přesto si čtení užijete. Co mi trochu vadilo, byl ne zcela dořešený závěr. Chybělo mi smysluplnější uzavření. V aktuální podobě působí useknutě. Jako když vypadne proud těsně před koncem filmu, kdy už víte vše nejdůležitější o rozuzlení, ale čekáte na poslední obraz, jímž se s vám protagonisté rozloučí.

Tyto drobnosti však ochotně odpouštím. Lilly Lucas považuji za vynikající spisovatelku. Za jednu z nejlepších, od nichž jsem něco v posledních letech četla. Věřím, že až se pustí do odvážnějších vod a využije veškerý svůj potenciál, bude se s Monou Kasten přetahovat o prvenství na poli nejen německé young adult.

95 %

Nové začátky Lilly Lucas
Nové začátkyrecenze:
„Bylo to jako jíst pět dní vkuse oblíbenou zmrzlinu. Naprosto boží! 99 %

Po jazykové stránce nesmírně příjemné. Četlo se jako po másle a ty přechodníky? Ach! Uznávám, že vše působilo možná až moc idylicky, předvídatelně. Že v závěru to mělo potenciál být trochu dramatičtější, komplikovanější, dotaženější. Mohl se objevit nějaký záporák nebo aspoň pořádné morální zaškobrtnutí. Ale co! Já tuhle knihu miluju, moc ráda si ji v létě přečtu znovu a vím, že si to užiju.

Po dlouhé době jsem četla něco, kde žádný z protagonistů netrpí traumatem (ta ztroskotaná kariéra a zlomená noha se fakt nepočítá), duševní poruchou ani není pronásledován děsivým kostlivcem ve skříni. Kupodivu mi tam ovšem žádná takto vyhrocená linka ani nechyběla. Spíš jsem uvítala možnost naprosto vypnout, nepřemýšlet a užít si tento balzám na duši. Dokonalá pohádka před spaním, z níž nebolí zuby. A mezi námi – Ryan je vyobrazením všeho, o čem dámy většinu života sní.“