PO PŮLNOCI #5: Jak skutečně plnit svá předsevzetí

1. ledna 2022. Je to tady! Doufám, že jste vstup do nového roku krásně oslavili přesně tak, jak jste si přáli, užili si oslavy a cítíte se dobře. Nám to sice úplně nevyšlo, ale to nevadí. Není to o tom jednom večeru. Je to o všech dnech dohromady. A ten celek musí být krásný.

S 1. lednem se neodmyslitelně pojí předsevzetí a touha dělat věci jinak. Lidé si toho však často naloží příliš a neví, co mají dělat dřív. Dnes se tedy v rámci rubriky Než odbije půlnoc (potažmo teď už Po půlnoci) mrkneme na to, jak operovat s předsevzetími potažmo plány na nový rok nakládat rozumně, abyste je následovali, nevzdali je a nevyhořeli.

Vždy musíte vědět kdy

Plánování a termíny jsou základem všeho. Nestačí říct si, že od Nového roku začnete cvičit, jíst zdravě, učit se francouzsky, méně utrácet… Ke každému co nezbytně musíte přidat kdy a jak. Pokud si tedy řeknete, že se pustíte do cvičení, rovnou si naplánujte i striktní časy, kdy se cvičení budete věnovat, jak dlouho, co přesně budete dělat i kde – zvládnete to sami, nebo se přihlásíte na hodiny ve fitku? U jídla si zase předem rozplánujte jednotlivá jídla pro každý den a vyčleňte si čas, kdy si jídla budete připravovat. U studia jazyků si opět stanovte dny, časy, ale i způsob učení. Budete se učit online pomocí konkrétní platformy, nebo budete docházet na kurzy?

Pokud chcete více šetřit, předem si ujasněte, v jaké oblasti si utáhnete opasek. Zároveň ale doporučuji vést si podrobnou evidenci všech svých příjmů/výdajů a na konci každého měsíce si udělat malý audit, abyste zjistili, kolik peněz vám uteklo na zbytných výdajích a co můžete v dalším měsíci zlepšit. Navíc vám to pomůže udržet si lepší přehled o poměru mezi vašimi výdaji a příjmy.

K čemu to povede?

Abyste neztratili motivaci, pravidelně si opakujte, proč danou věc děláte a co je kýženým výsledkem. Pokud své cíle dokážete napárovat na konkrétní čísla, paráda. U znalosti jazyka se to ale kalkuluje špatně. Pokud se tedy vaše předsevzetí nedá vyjádřit číslem, co nejkonkrétněji popište žádoucí čas k přesnému datu. Například chcete do konce roku umět francouzsky aspoň tak dobře, abyste dokázali vést small talk s Francouzem, přečíst si v originále knihu, v níž se neobjevuje ve větší míře odborná terminologie, nebo koukat na filmy. Cvičení si můžete měřit vlastními mírami, vahou závaží, časovou výdrží, nebo počtem opakování. Moc nedoporučuji vlastní váhu, protože já vážím stabilně asi o deset kilo víc než většina žen s obdobnou tělesnou konstrukcí a každý vstup na váhu mě spíš dokonale demotivuje. Kvalitu jídla převedete na čísla taky velice snadno – stačí si trackovat výživové hodnoty.

Zapomeňte na multitasking

Nikdy, ale opravdu nikdy si nedávejte za cíl dělat něco každý den a na 110 % hned od začátku, kdy stojíte na nule. Nedodržíte to, z čehož budete otrávení a dospějete k závěru, že to vlastně nemá vůbec smysl. Totéž se týká nápadu dělat každý den všechno a „ideálně“ ještě dvě věci zároveň. Zbytečně na sebe vyvíjíte tlak a nebudete se plnohodnotně věnovat ničemu, protože budete mít v hlavě neustále hvízdající majáček upozorňující na množství úkolů, které vás ještě čekají. Netlačte na sebe. Na každý den si naplánujte jen jednu náročnější aktivitu, a to nejdéle na hodinu. Zároveň si nezapomeňte dát do svého rozvrhu den volna. Do školy se přece taky nechodí 7 dní v týdnu. 😉

Přeji vám překrásný rok 2022 plný štěstí, zdraví, lásky, úspěchů, splněných snů a vnitřní pohody!