MALLORCA LIFE #9: Koronavirus a přípravy ‚‚na nejhorší‘‘

Česko: 75. Španělsko: 2 152 (Mallorca: 12). Dny do odjezdu: 5.

Když jsme se v lednu vraceli na Mallorcu, těžko by nás napadlo, že za dva měsíce budeme muset řešit reálnou možnost, že až odtud příště budeme odjíždět na návštěvu do Čech, možná se už nebudeme moci vrátit. Situace nabrala na obrátkách prakticky v posledních hodinách. Maximálně dnech. A tak místo dosavadního plánu odvézt co nejvíce zbytečností budu v neděli řešit, jestli mám v batohu vše, co bych mohla v Čechách potřebovat. Na dobu neurčitou.

Začalo to nevinně

V únoru byl ještě klid. V Čechách se zbytečně panikařilo, na Mallorce se objevil první případ nákazy u Brita, jenž se nakazil od evropského pacienta 0 mimo Španělsko. Nemoc proběhla v poklidu a já se ironicky chlubila, že my už to tady máme. Tenkrát jsem se ještě bavila příspěvky Čechů plánujících dovolenou na Baleárech, jak vyzvídají, jestli je zde bezpečno.

Celý koronavirus byl však spíš jen tématem k diskuzi kolem aktuálního dění a černě zbarvených vtípků. Ve Středomoří panoval mír, pohoda, mañana. Spotřeba antibakteriálního gelu nijak nestoupala, potraviny z pultů nemizely.

Taxikář v Česku, Španělsko atakuje Itálii

Ve mně se vše zlomilo včera večer. To jsem poprvé opravdu propadla panice. Nakažený taxikář, který si bezohledně vesele jezdil po Praze 3 dny, doma měl ubytované nemocné Němce a vůbec ho nenapadlo, co může způsobit. Ukázkový příklad nezodpovědného debila. Zavřené školy.

Souběžně s preventivním děním v Česku stoupala čísla ve Španělsku, až se dostala nad 2 100 případů. Dnes oznámily úřady 13. koronaviráče na ostrově. Španělsko se tak stává druhou nejzasaženější zemí v Evropě.

Španělsko, země zakázaná?

Zcela otevřeně přiznávám, že mám strach. Ne o sebe, nýbrž o své blízké. Ale také z toho, co ještě přijde. Dost možná se nedostaneme z Čech zpátky. Jednak nám mohou být zrušeny lety, zároveň se však mohou změnit postoje pojišťoven . ‚‚Moje‘‘ AXA sice případné léčebné výlohy spojené s nemocí Covid-19 aktuálně hradí i v zemích označených jako rizikové, ovšem neobrátí do několika týdnů? Stejně tak se mohou zcela uzavřít hranice jednoho či druhého státu.

Připravujeme se na každou možnost

Už před několika týdny jsme začali řešit, že si pobyt na Mallorce zkrátíme. Z mnoha různých důvodů, hlavním je však bydlení. Zkrátka už cítíme, že potřebujeme něco svého jen pro nás. Do jisté míry milý koronavirus vše usnadňuje. Tak trochu. Vyžene nás. Neodpustila jsem si žertík na téma Mallorca si objednala koronavirus na Aliexpressu v momentě, kdy se dozvěděla o našem záměru si z ní učinit dočasný domov.

Takže si vychutnávám o něco víc každý pohled na moře. Každý doušek místního kafe. Dokonce jsem dnes pracovala na pláži, zatímco se na obzoru proháněly plachetnice národních reprezentací v rámci přípravy na nadcházející závody. Jen pro případ, že by trvalo víc než 2 týdny, než si ten výjev budu moct dopřát znovu.

Osobní karanténa po příjezdu?

Ještě by se hodilo doplnit něco o karanténních opatřeních. Přiznávám, že pro sebe žádná neplánuji, protože jsme se zkrátka neměli kde nakazit. Holky kolem mě i lidé v jejich okolí jsou zdraví, pokud vím. V jiném těsném kontaktu jsem v uplynulých dvou týdnech s nikým podezřelým nebyla a Mallorca není v tuto chvíli rizikovou oblastí. Jestliže jsem nic nepřehlédla, všichni nemocní se buď nakazili v zahraničí, nebo Covid-19 dostali jako milý suvenýr od blízkého.

Přílišné socializaci se však během pobytu v Česku taky vystavovat nehodlám. Jen nezbytně nutné záležitosti. Čili stejný režim, v jakém aktuálně fungují Pražané.

Aktuální informace

Zajímavost na závěr. Než jsem dopsala článek, situace se vyvinula následovně:

Česko: 94. Španělsko: 2 277 (Mallorca: 12). Dny do odjezdu: 5.