MALLORCA LIFE #4: Vánoční mañana

Mallorca platí za typicky letní destinaci. Láká na divoký noční život, nekonečné pláže, hřejivé sluneční paprsky, krásnou architekturu i dechberoucí přírodu. Na své si přijdou městští průzkumníci stejně jako cyklističtí nadšenci, potápěči či plážoví povaleči. Přestože tedy valná většina lidí tuší, že je Mallorca nádherná, jen těžko byste na ní hledali kouzlo Vánoc.

Nejkouzelnější advent? V ulicích Palmy!

Ani my jsme nečekali, jaká podívaná se nám během adventu naskytne. To, co jsme však spatřili, zcela převálcovalo všechny vánoční výzdoby, jež jsme kdy viděli. Balkónky budov pokryly světelné řetězy. Zářivá nebesa se rozprostřela také nad jednotlivými náměstíčky v centru Palmy.

Vedlejší uličky města zdobily visací ozdoby v podobě baněk či hvězd, jejichž magii umocňovaly nasvícené výlohy kolem. V žádné z nich neblikal jediný nevkusný neon z okna večerky či kebabu. Čistá mallorská architektura se nám představila ve své hřejivější podobně. Nešlo se znovu nezamilovat.

Romantika, kam se podíváš

Zatímco v Česku se na zimu zahrádky zavírají, na těch mallorských přibývají přenosné krby a kožešinky. Díky nim si návštěvníci barů, kaváren či restaurací mohou vychutnávat romantické posezení venku i přes nižší teploty. V tomto směru mě nejvíc okouzlilo Cafe Set. Kdyby muž na fotografii náhle poklekl před svou partnerkou s žádostí o ruku, vůbec bych se nedivila. Místo k tomu přímo vybízelo.

Mañana v duši nejen na Vánoce

Vedle světýlek si pro mě však ostrov připravil ještě jedno překvapení. Uvedl mou mysl do takového klidu, že mě proud předvánočního běsnění a stresu nesemlel ani po příjezdu do vlasti. Mañana v duši zůstala. Uvědomila jsem si, že přesně takhle bych si přála prožívat Vánoce každý rok. Vykašlat se na otázku dárků, neumytá okna, seno zapíchnuté do svetru během štědrovečerní večeře. Protože na tom nezáleží.

Perfektní Vánoce jsou jen hloupý mýtus, jenž nás svírá, tíží, ničí. Nestojí za to. Okrádá nás o to krásné. Pojďme jej tedy hodit za hlavu a naladit se na jižanskou vlnu prostou shonu i zbytečného stresu. Na Vánoce i po celý rok. To zní jako dobrý plán nejen pro 2020, viďte?