PŘEČTENO: 5 knižních recenzí (young/new adult)

S recenzemi na knihy jsem ve skluzu, a tak jsem se výjimečně rozhodla splatit dluh souhrnně. Už teď vám ale prozradím, že to je jeden tip na četbu za druhým. 😉

SPÁLENÉ MOSTY (Tami Fisher)

Tami Fisher se pokusila do vod young adult přispět něčím novým, neotřelým, dobrodružnějším a drsnějším. Což oceňuji. Nicméně musím podotknout, že tohle smočení kotníků v krimi působí až moc naivně. Sama hlavní hrdinka sice neustále zdůrazňuje, že si uvědomuje své neobezřetné jednání, ale tím nic nezachraňuje. Líčení „akčnějších“ scén mají silnou vibraci teenagerské tvorby na Wattpadu.

Netvrdím, že se to nedá číst, rozhodně se to dá číst dost na to, abych měla již na wishlistu pokračování série, ale připadá mi vhodné uvedená fakta zmínit, abyste věděli, do čeho jdete a že občas zkrátka musíte přivřít oko.

Dávám 75 % za naivitu a nerealističnost.

Odkud ji mám: Knihy Dobrovský, 319 Kč

LÉTO LÁSKY (Helen Paris)

Umím číst i o dospělých lidech, to jen moje oblíbené autorky píší spíše o mladší věkové kategorii. A Helen Paris je mi svědkem. Tentokrát se totiž dostáváme do party třicátníků z malého městečka v Maine. A je to velmi sympatická společnost. Dojem z četby Léta lásky bych přirovnala k příjemnému odpoledni na pláží. Nestane se nic nepředvídatelného, dostáváte přesně to, co od toho už od pohledu čekáte, užíváte si to, je vám fajn. Mé oblíbené Naše nakladatelství odvedlo skvělou práci, což jsem po předešlé knize obzvlášť ocenila.

Jelikož je kniha součástí série, některým postavám chybělo rozpracování, dotažení jejich osudů. Věřím, že se toho dočkáme v dalších dílech. Kniha se vám stane skvělým společníkem na cestách, při deštivých dnech pod dekou nebo při slunečném odpoledni v parku. Dávám 90 %.

Odkud ji mám: Knihy Dobrovský, 99 Kč

VŠECHNO, CO JSME MĚLI (Jennifer Bright)

Příběh kavárnice Kate byl ideálním startem knižního roku. Perfektně odpovídá mému knižnímu vkusu – léčení z traumat minulosti na pozadí romantického příběhu z pera německé autorky. Nepřináší přímo nic nového, ale pokud máte jako já rádi současný mainstreamový young adult, tak vás rozhodně nezklame.

Dávám 80 % za předvídatelnost.

Odkud ji mám: Knihy Dobrovský, 319 Kč

ŽIVOT JEDNA BÁSEŇ (Colleen Hoover)

O kvalitách Colleen Hooverové se asi bavit vůbec nemusíme. Na její vlnu jsem naskočila knihou Námi to končí před 5 lety a rychle jsem pochopila, proč ji anglofonní svět tolik miloval. Ač čtení trochu bolelo. Se stejným zápalem jsem přečetla Ugly Love, zatímco u To nejlepší z nás mi trochu skřípaly zuby za odbytou práci na české straně. Po Bez naděje jsem se Colleen začala trochu „bát“, protože toto její tenkrát nejznámější dílo mi připravilo několik nepříjemných nocí plných odporných snů.

Život jedna báseň je pro nás shledáním po letech. Poněkud hořkosladkým, protože Ikar opět dokázal, že svou práci neumí udělat pořádně. Člověk má skoro chuť vzít jeden výtisk, do ruky červenou, všechny chyby zakroužkovat a poslat do nakladatelství zpět, aby další vydání už stálo za to. Colleen však odvedla skvělou práci. Dílo bych přirovnala k Ugly Love. Byť se zde objevují komplikovaná témata, jako celek považuji knihu za odlehčené čtení před spaním. Ač je od začátku jasné, jak vše dopadne, čtení si užijete, fandíte hrdinům. Osobně bych ještě nějaké drama klidně přidala, ale to už se bavíme o detailech.

Knihu doporučuji, jen si ji přečtěte v angličtině, pokud můžete. Dávám 85 % za zpackanou práci Ikaru.

Odkud ji mám: Knihy Dobrovský, 294 Kč

PLANOUCÍ OBLAKA: NEBE VE TVÝCH BARVÁCH (Gabriella Santos de Lima)

Odběhnout na chvíli od Němek k Brazilce (žijící v Německu) byl skvělý nápad. Příběh sám o sobě bych shrnula jako zkrátka fajn. Romantický, celkem předvídatelný, občas naivní, tu a tam se objeví zbytečné drama. Hlavní hrdina na mě působí poněkud moc křehce, takže jeho drsná impulzivní reakce pak působí velmi strojeně.

Ale drobné nedostatky zcela odzbrojujícím způsobem vyvažuje unikátní styl, jakým Gabriella píše. Emotivně, procítěně, poeticky. Je jedinečná. Tohle jsem už dlouho neviděla a rozhodně mě to nadchlo. Dávám 95 %.

Odkud ji mám: Knihy Dobrovský, 319 Kč