JAK SE PŘIPRAVIT NA FOCENÍ

Focení není jen pro profi modelky. Naopak jde o zábavnou kratochvíli a báječný zážitek, který vám zůstane zvěčněný. Ať už jde o rodinné vánoční focení, nebo boudoir do soukromého archivu. Sama mám za sebou pár focení jak v roli modelky pro zábavu i pro časopis, tak v roli fotografky. Díky těmto zkušenostem jsem posbírala několik tipů pro přípravu, díky nimž zvýšíte šance, že budete s výsledkem opravdu spokojení. A ty bych vám dnes ráda předala. 😉

1. Připravte si pózy

S dostatečným předstihem si na internetu vyhledejte pózy pro inspiraci. Ty si doma natrénujte před zrcadlem nebo se zkuste nafotit přímo na samospoušť mobilem. K čemu je to dobré? Budete při focení méně nervózní, nezamrznete v křečovitých postojích, budete vědět, co máte dělat, jaké jsou ty vaše správné úhly, a čas využijete na maximum.

Inspiraci můžete na místě ukázat fotografovi, aby se lépe zorientoval ve vaší představě a dokázal vás lépe navést.

2. Vyberte správné oblečení na focení

Pokud se nefotíte před bílým plátnem v ateliéru, myslete na to, že méně je více.

Vynechte:

 • strakaté kousky,
 • výrazné vzory,
 • křiklavé barvy,
 • cokoliv s nápisy,
 • volné střihy,
 • příliš těsné oblečení,
 • outfit, ve kterém se necítíte sami sebou.

Naopak zvolte:

 • světlé (a) neutrální barvy: bílá, béžová, šedá, hnědá, tlumená zelená, černá, tlumená světle modrá, tlumená růžová,
 • jednobarevné oblečení,
 • střihy kopírující a lichotící siluetě.

Pokud si vůbec nevíte rady, vždy vás zachrání tohle:

 • obyčejné upnuté bílé/černé triko/tílko,
 • modré/černé džíny,
 • džínová bunda,
 • černá kožen(kov)á bunda,
 • bílé tenisky.

Proč na oblečení tolik záleží a výrazný styling spíše způsobuje komplikace? Důvodů je několik. Ale hlavní je ten risk, že na fotce nevyniknete.

Volné střihy například mohou způsobit, že budete na fotkách vypadat jako v pytli, protože se hůř tvoří linie. Musí se na to hodně myslet a u nezkušených modelů se na tom focení hodně zasekne. Příliš těsné oblečení vám bude zase způsobovat nekomfort, omezovat vás v pohybu, deformovat vám postavu, vyhrnovat se atp.

Výrazné vzory a barvy zase nemusí ladit s okolím a opět spálíte mnoho času jen tím, že budete zjišťovat, kde se vyfotit, aby to vypadalo dobře. Nápisy zase vypadají lacině.

Rozhodnete-li se pro něco, co vám není zcela přirozené, na fotkách to půjde poznat. Nedokážete se tak snadno uvolnit, být bezprostřední, neužijete si to.

3. Připravte svou pleť i tělo

Zvláště dámy chtějí být při focení jednoduše krásné. Kouzlo však není v profi stylingu, proporcích odpovídajících současnému trendu nebo zkušenostech. Základní je ochota projevit svou osobnost a dorazit svěží. Proto:

 • Den před focením a v den focení jezte lehká jídla s minimem soli, tuku, cukru atp. Jinak riskujete nepříjemně nafouklé břicho, nezdravě vypadající pleť a další fyzické projevy nekvalitního stravování.
 • Dodržujte pitný režim. Den před focením příjem čisté vody klidně trochu zvyšte, v den focení se soustřeďte na pravidelné menší doušky, aby se vám opět nenafouklo břicho a nepřipadali jste si jako bazén s nožičkama. Vhodné nápoje jsou: obyčejná voda, mátový čaj, zelený čaj, odvodňovací čaje.
 • Protáhněte se. Pokud budete mít při focení ztuhlé tělo, pózování pro vás bude náročnější a křečovitější.
 • Dopřejte své pleti intenzivní hydrataci. Před focením si dejte pleťovou masku či jemnou obličejovou masáž, díky níž se pokožka prokrví a bude působit šťavnatější, rozzářenější, vypnutější.

4. Vyvarujte se experimentů

Ať už jde o oblečení, přípravky na vlasy, skin care či make-up, nepouštějte se do ničeho, co nemáte ozkoušené. Včetně různých kombinací produktů. Snadno se vám může stát, že vám například kondicioner nadměrně ulízne/zmastí vlasy, make-up na obličeji zoxiduje, nová pleťová maska způsobí vyrážku a vy už na focení dorazíte rozčarovaní.

Experimentovat se nevyplácí ani s líčením. Pakliže nemáte make-up v malíčku, držte se svých zajetých kolejí. Osobně ale preferuji, když si ženy nanesou aspoň řasenku, zapudrují pleť a přetřou rty trochou lesku. Pokud totiž nejde o detailní portrét, může se stát, že bez řasenky budou oči působit příliš nevýrazně, zapadle. Čočka přirozené řasy jednoduše nevidí. Ale řasenka oči hezky zvýrazní. Podobně nevýrazně mohou působit rty, což vyřeší právě trocha lesku.

5. Dbejte na čas

Pro vlastní klid si nechte na vše časovou rezervu. Na přípravy, na cestu. Jednak si nenaštvete fotografa pozdním příchodem (což by mohlo poznamenat atmosféru i výsledné snímky), ale také dorazíte v klidu a bez zpoceného obličeje či oblečení. Berte v úvahu, že se před focením může cokoliv trochu nepovést a budete potřebovat se třeba znovu nalíčit nebo se zdržíte v koloně.

6. Poslední detaily

Před odchodem si vždycky vyčistěte zuby a těsně před focením se zkontrolujte v zrcadle, abyste se ujistili, že nemáte nic mezi zuby nebo zda nepotřebuje tvář přepudrovat.

7. UŽIJTE SI TO!

Spousta lidí (včetně mě) bojuje před focením s nervozitou a úzkostí. Co když se fotky nepovedou, jak si vysníváte? Co když budete špatně pózovat? Co když se ztrapníte?

Vykašlete se na to. Možná to nebude tak, jak si vysníváte, ale VŽDYCKY se podaří nějaké fotky, které se vám budou opravdu líbit a na nichž budete sami se sebou spokojení, pokud se uvolníte a strávíte focení v dobré náladě. Stejně tak neexistuje, abyste špatně pózovali, pokud zůstanete v pohodě.

Fotograf vás dokáže nastavit do „jistých“ póz, které fungují u každého. Šikovný fotograf vám dokáže nahodit i pózovací záchranný kruh – řekne vám, ať si představíte, že jste v určité situaci, ať děláte pořád dokola určitý pohyb nebo sérii pohybů… Vážně to vždycky vyjde. A ztrapnit se před foťákem jen pózováním jednoduše nejde. Kolikrát ty nejnepřirozenější pózy a momentky vypadají jednoduše skvěle.

Foto v záhlaví: Petra Přívarová