NEŽ ODBIJE PŮLNOC #1: Napište si šťastný konec

Blogmas je za námi. Byla to obrovská výzva a možná jste si všimli, že některé články vycházely se zpožděním. Psala jsem každý den, pro pracovní závazky jsem však občas nedokázala článek vydat před půlnocí a dokončovala jej až následující den, někdy až dva. V jeden moment jsem měla dokonce 4 rozepsané koncepty. Některé dny jsem na sebe skutečně musela zakleknout a stálo mě nemalé úsilí vymyslet téma. Tak, aby nevznikl článek opravdu o ničem. Už příspěvkem o věcech, které dělají mé Vánoce Vánocemi, jsem překročila svou osobní hranici a ještě tentýž den, kdy jsem jej vydala, jsem se sama sebe ptala, jestli jsem neměla na víc. Asi k svátkům patřil, ale přece jen jsem mínila vydávat něco hodnotnějšího. V daný moment asi ne.

Blogmas mě nicméně bavil, vyždímal ze mě víc, než jsem si uměla představit. Jsem hrdá, že všech 24 článků opravdu vyšlo. A ráda bych na pravidelnou aktivitu navázala něčím novým. Po úvaze jsem vymyslela „seriál“ Než odbije půlnoc, v němž se budu věnovat různým tipům z oblasti self-managementu, osobnostního rozvoje a zákonu přitažlivosti (při minimálním počtu zmiňování, protože samotnou mě spojení už začíná poněkud konsternovat). A bude to bez sebelásky, protože bezpodmínečnou sebelásku a všechno to tlachání kolem ní považuji spíš za kouli u nohy než za prostředek ke zdravějšímu mindsetu.

Nijak netoužím stát se dalším fanatickým motivačním koučem. Raději bych pokračovala v lince ozkoušených metod, které mi fungují a mohly by fungovat také vám. Zároveň budu psát články i trochu sama pro sebe. Kolikrát ztrácím hlavu, scházím z vlastnoručně vytyčené trasy a podléhám zbytečnému zoufalství. Větší soustředění se na témata mi jen prospěje. Jdeme na to? Jdeme!

Napište si šťastný konec

Asi se všichni shodneme, že chceme, aby byl další rok minimálně v jednom zdravotně-společenském ohledu jiný. Také věřím, že každý z vás touží po splnění nějakého snu, dosažení určité mety. Obecně vzato bych nutně nedoporučovala přilnout k přesvědčení, že se s novým rokem něco změní jen tak změnou čísla na konci data. Zároveň však jedinou rozumnou cestou k úspěchu je předem jasně stanovený cíl, deadline a pravidelné vyhodnocování výsledků. Funguje tak nejen firma, ale i štěstí jednotlivce. Proto…

1. Napište seznam cílů

Sestupně dle důležitosti jednotlivých bodů. Sepište si vše, po čem toužíte v následujícím roce. Pokud se má cíl splnit před 31. prosincem 2022, napište si k danému budu poznámku.

2. Napište dopis roku 2022

Jakmile máte osnovu, pusťte se do tvorby malého příběhu. Formou dopisu poděkujte roku 2022, jako byste už vstupovali do roku 2023. Do nejmenších detailů popište, co vám uplynulých 12 měsíců přineslo, kdy, jak, jakou to má množství, vlastnosti. Kdy jste mety dosáhli, jakým způsobem a jak se ohledně tohoto úspěchu nyní cítíte. Pište dopis jako vyprávění příteli, který vám něčím udělal radost, a vy mu chcete poděkovat, dát vědět, jak moc jste nadšení, čeho si obzvlášť ceníte a proč je to pro vás důležité. Při psaní se napojte na své emoce. Prožívejte své nadšení z darů, jakoby už byly opravdu u vás. Jako byste už nyní žili svým snem.

Při psaní nekoukejte na žádné filmy, neposlouchejte podcasty, nevěnujte se žádným dalším aktivitám. Jen dopisu. Platí, že čím více detailů napíšete, tím větší bude mít sílu. Nehledejte v tom žádné nadpřirozeno. Je to stejné jako s učením. Abyste se něco skutečně naučili, museli jste tomu věnovat svůj čas i veškerou pozornost. Jen tak jste si mohli vědomosti vštípit pod kůži. Pakliže se stejnou vervou přistoupíte k dopisu, vaše podvědomí si cíle lépe zapamatuje a bude vás nabádat činit rozhodnutí ve prospěch cílů bez zbytečných kliček.

3. Proměňte svůj dopis v rituál

Dopis si schovejte v blízkosti postele, abyste si jej mohli každé ráno po celý leden číst každé ráno po probuzení i večer před spaním. Po uplynutí měsíce si jej už číst nemusíte, ale mějte jej někde, kde o něm budete vědět a kde se vám čas od času připomene. Já mám svůj dopis například v zadní kapse diáře.

4. Nepanikařte, věřte

Nestresujte se, pokud už v dubnu nebude vše vypadat, že se splní. Vše má svůj správný čas, své místo, své okolnosti. Nový dům nemusíte získat tak, že si na něj sami vyděláte, ale můžete například vyhrát ve sportce. Postavu snů taky nezískáte přes noc, ale musíte se k ní projíst a procvičit. Zároveň pro příchod svých snů musíte být připravení mentálně. Jistě už jste slyšeli o bezdomovcích, kteří vyhráli miliony a do půlroku z nich byli zase bezdomovci, protože nedokázali s penězi nakládat. Když to zaženu do extrému, řekněme, že toužíte po miminku, ale zároveň si nevěříte, že se o něj dokážete postarat, riziko těhotenství vás stresuje a ani nedokážete dodržovat správnou životosprávu. Z nepřipravenosti, nervů a nezdravého životního stylu již potratila řada žen. Určitě nechcete dopadnout stejně.

Soustřeďte se tedy na to, abyste byli na příchod svého vysněného života připravení. Každý den jednejte tak, jako byste vše již měli. Jako byste žili v tom nádherném prostorném domě s francouzskými okny, terasou, dechberoucím výhledem, zahradou i bazénem. Jako byste už jezdili tou novou Audi s vyhřívanými sedadly a tichým motorem. Jako byste už vydělávali statisíce měsíčně díky práci svých snů, která vás baví, a nemusíte se strachovat, zda vystačíte s financemi na další měsíc. Nalaďte se na vlnu splněných snů, netlačte na sebe a radujte se z každého krůčku, jímž se přiblížíte ke cíli.

5. Vyhodnoťte výsledky

V prosinci si dopis znovu vytáhněte a zrekapitulujte si, co rok 2022 přinesl. Čeho všeho jste dosáhli, ale i to, co se nepovedlo. Pakliže něco nevyšlo, pak se zamyslete, co jste mohli bývali udělat lépe a jestli jste tu věc opravdu chtěli. Jestli jste splnění snu skutečně věřili, nebo jestli jste většinu času spíše pochybovali a své přání podvědomě bojkotovali. Z chyb se poučte a vrhněte se na nový dopis pro rok 2023. Jsem si jistá, že dary roku 2022 vás přesvědčí a dodají vám více víry, odhodlání i síly pro dalších 12 měsíců.