BLOGMAS #15: 5+1=1

Víte, kdo má na vás a to, kým jste, největší vliv? 5 lidí, s nimiž se nejvíce stýkáte. Bez ohledu na city, jaké k nim chováte. Těmto 5 lidem totiž věnujete nejvíce času, ale i moc vás ovlivňovat, utvářet. Kdo je vašich 5?

Toxičtější, než si myslíte

Člověk, který se více nezajímá o psychologii a o vliv okolí na jedince, si může snadno říct, že stačí přece používat mozek a nemůžete se nechat zmanipulovat. Vždyť nejste loutky! Jenže tak jednoduché to není. Okolí, v němž se člověk pohybuje nejvíce, se stává sociální bublinou, na které si pak staví obecný pohled na svět. Což může vést až k přehnanému optimismu, nebo naopak deziluzi, pesimismu. Pokud vás okolí neustále podporuje a souhlasí s vámi, vyvolá ve vás pocit sebedůvěry, jistoty, komfortu a upevní vaše přesvědčení ve vlastním názoru. Pokud s vámi naopak zachází jako s onucí, podrývá každý váš názor, neustále vás přesvědčuje, že nic nedokážete, jste oškliví, k ničemu, nikdo vás za nic nepochválí, zvikle vás to. Přestože máte všechny racionální důkazy o své pravdě, začnete pochybovat. Pakliže se navíc v dané společnosti necítíte přirozeně dobře, je na problém zaděláno.

Poprvé jsem si uvědomila vliv okolí asi na Mallorce. Netvrdím, že jsem s tím nepřišla nikdy dřív do styku, ale zde už jsem problém vnímala v reálném čase. Naše slečna domácí byla velmi expresivní člověk. Všude jí bylo plno a mně se její ráznost do jisté míry i líbila, ale nikdy nedokázala povzbudit, jednat empaticky, taktně, vlídně. Nevím, zda to dělala vědomě, protože ji nemám za zlého člověka, moc nám pomohla, ale prakticky jakoukoliv naši ambici kritizovala. Netýkalo se to jen nás doma. I při dámských jízdách se společnými kamarádkami měla tendence své okolí shazovat. Neustále opakovala, jak je ve Španělsku všechno na nic. A jelikož nepatřím k lidem, kteří by se dokázali ozvat dřív, než jde do tuhého, požíralo mě její jednání jako kyselina. Neměla jsem před smrští její negace kam utéct. Zpětně jsem zjistila, jak moc se mi ulevilo, když jsme se museli vrátit do Česka.

Vliv sociální bubliny, v níž se pohybuju, ale se kterou zároveň v mnoha věcech vůbec nesouhlasím, jsem poznala celkem nedávno. V mém bezprostředním okolí panuje silně antivaxerská nálada, víra v řadu šílených dezinformací, podpora Okamury a podobně. Zkrátka absolutní protipól mého vlastního přesvědčení. Což je jeden z důvodů, proč nijak zvlášť nevyvíjím úsilí navazovat bližší kontakt s domorodci. Nabyla jsem dojmu, že kdybych se tady hrdě přihlásila k očkování a vyjádřila svou spokojenost a tímto rozhodnutím, nejspíš by mě zapálili. Pak se jednoho dne lektorka jógy zeptala, kolik je nás na lekci očkovaných. Jaké bylo mé překvapení, když vzorek kopíroval celostátní průměr! Vlilo mi to do žil trochu naděje. Možná jsem neskončila na zcela beznadějném místě. Názorná ukázka zkreslení reality sociální bublinou.

Jsi. Tedy jsem.

Vaše sociální bublina vám však pouze nenašeptává, co si máte myslet. Utváří i to, jak se chováte. Kam míříte. Jak se oblékáte. Pakliže vaše okolí často používá vulgarismy, chová se agresivně, tepláky nosí i do práce, jako vrchol blaženosti vidí páteční večer v hospodě, nemá žádné ambice a za životní úspěch považuje vysoký počet sexuálních partnerů, stanovuje tím jistou normu. Obklopte se takovými 5 lidmi a do roka je z vás totéž.

Zkuste se proto nyní zamyslet, kým byste si přáli doopravdy být. Do nejmenších detailů. Teď si odpovězte na otázku: Máte někoho takového ve svém okolí? Nebo aspoň někoho, kdo míří podobným směrem? Pokud ne, obklopujete se špatnými lidmi.

Obklopit se správnou společností není snadné. Dost možná kvůli tomu musí člověk změnit práci, možná se i přestěhovat. Rozhodně se nic nestane bez vyvinutí velkého úsilí. Ale výsledek stojí za to. Pokud máte kolem sebe lidi, k nimž vzhlížíte, jež vás inspirují, motivují, ale podporují zároveň a mnohdy vám navíc rádi poradí, je to něco úžasného. Mně se například podařilo takový okruh najít na vysoké i v práci a právě v tu dobu jsem se nejvíc rozvíjela. Nejvíc jsme tvořila, měla jsem hlavu plnou nápadů, odhodlání, cítila jsem se dobře, protože jsem žila v bublině plné respektu, podpory, podobného naladění, optimismu. Když jeden z nás zaškobrtl, druhý mu pomohl zpět na nohy. Samozřejmě není cílem, abyste s ostatními souhlasili ve 100 % případů, protože i diskuze na různá témata vás dokáží ohromně obohatit.

Nadělte si k Vánocům dárek a proveďte revizi své mocné pětice. Pokud se vám nebude výsledek malého auditu líbit, pokuste se najít východisko. Jsem v tom s vámi. Mně totiž moje pětka taky nevede tam, kam chci kráčet dál.