BLOGMAS #14: O koníčcích a lidech

Vzpomínáte, jak jste jako školou povinní dělali spoustu věcí jen proto, že vás bavily? Nepřemýšleli jste o tom, jak danou aktivitu zpeněžíte nebo co jiného kromě radosti z činnosti budete mít. Nedokázalo vás odradit, že v tom nejste nejlepší na světě. Stačilo, že v daném okamžiku svět kolem přestal existovat a cítili jste se šťastně.

Otázka na tělo: Proč už teď neděláte nic jen tak?

Prachy, obdiv, úspěchy

Nedávno mě na Instagramu zaujalo prohlášení jedné nesmírně inspirativní mladé ženy, která psala, že už dlouho nečetla knihu, v níž se nemohla něco nového naučit. Takže beletrii neotevřela roky. Nejdřív jsem si říkala, jak je to smutné. Vzápětí jsem si však uvědomila, že to dělám vlastně taky. Nad každým nápadem na projekt přemýšlím z úhlu naděje na úspěch. V minulosti jsem vzdala mnoho z rozepsaných příběhů, které mě sice bavilo tvořit, ale zapochybovala jsem o jejich schopnost strhnout davy. Celkem dlouho mě odrazovalo další psaní blogu pro nízkou návštěvnost a velkou konkurenci. Stejný příběh zahaluje mé focení. Jediná aktivita, jíž jsem nesebrala nevinnost a nezištnost je malování, poněvadž jsem se prakticky odepsala, že ze mě stejně nikdy uznávaný malíř nebude.

Když pak dojde na otázku, zda budu do noci pracovat, nebo nehořáky odložím na zítřek ve prospěch svých koníčků, většinou zůstanu sedět u práce. Protože ta mi vydělá. Ta mi přinese další uznání. A proto mi minulý týden diagnostikovali degenerativní onemocnění plotének. Good job. Už jsem se naučila vyhýbat syndromu vyhoření (i Tindromu vyhoření), tělo ruinujícímu stresu, ale sedavou práci ještě pod kontrolou nemám.

Otázka na tělo II: Vážně se nedokážeme něčemu věnovat, aniž bychom přemýšleli nad výdělkem?

3 radosti pro každého

Vánoce jsou (nebo by aspoň měly být) také o odpočinku, zpomalení. Proto jsem si řekla, že tady vypustím menší výzvu. Vezměte si papír (já taky) a sepište si 3 věci, které budete o Vánocích dělat jen pro svou radost, a 3, které dělat nebudete ve prospěch těch radost přinášejících. Pokud vám pomůže veřejný dohled, neváhejte mi napsat svůj seznam do komentářů. Co se mě týče, plánuji:

  • Přečíst 5 až 7 knih, které mi stojí v pořadí.
  • Pokročit zase s knihou (bez přemýšlení o tom, co jí kdo řekne).
  • Pobývat hodně venku a fotit při tom.
  • NEpracovat.
  • NEpoužívat telefon víc než 30 minut denně.
  • NEponocovat, pokud si to nevyžádá Silvestr, setkání se starými známými nebo neodolatelný televizní program (Grindelwaldovy zločiny již tuto sobotu na Nově!)

A vy?