BLOGMAS #9: Jak vybrat dárek správně

Ať už máte dárky, nebo je teprve lovíte, zeptejte se sami sebe: Co jednotlivými dárky chcete říct? Hodně vám to pomůže.

Samozřejmě, Vánoce nejsou o dárcích ani o penězích. Ale pokaždé, když něco někomu dáváte, činíte tak z nějakého důvodu. Pokud obdarováváte jen z povinnosti, často je to na dárku poznat. A než něco takového dostat, radši byste nedostali nic, to mi věřte. Takový dárek z povinnosti dokáže totiž často zranit. Nejhorší je dostat jej od někoho blízkého – nejlepší přátelé, úzká rodina, partner. Proč? Dozvíte se dál. Rozdělila jsem dárky do několika základních sdělení a k nim popsala, co si pod konkrétní zprávou lze představit.

„Chci být pořád s tebou.“

Typicky si zde představte osobní dárky, které bude mít obdarovaný často u sebe nebo které mají intimní povahu. Patří sem například peněženky, šperky, spodní prádlo, diář, parfém… Ale pozor, takový dárek musí odpovídat vkusu budoucího majitele a příliš se nehodí je darovat, pakliže mezi sebou nemáte opravdu důvěrný vztah. Pokud to uděláte, je dost možné, že nastane trapný okamžik nebo dárek zůstane ležet v šuplíku. Trefíte-li se dáte najevo, že druhému věnujete pozornost, uvědomujete si jeho vlastnosti, záliby, touhy. V případě dražšího kousku také vytváříte jistý závazek vůči druhému.

„Děkuji ti za vše, moc si toho vážím.“

Tuto sekci bych v podstatě nazvala klasikou mezi blízkými přáteli a rodinou. Takovým dárkem se snažíte „vyrovnat účty“, ale v dobrém slova smyslu. Vyjadřujete, že si dobře uvědomujete péči druhého a neberete ji jako samozřejmost. Opět zde najdete hlavně dražší kousky a něco, co se druhému dokonale trefí do vkusu potažmo zálib. Může to být kniha (opatrně s milostnou literaturou a jejím podtextem), originální obraz, designerské výrobky potažmo šperky, luxusní parfémy a kosmetiku, kašmírovou šálu, kvalitní vybavení pro praktikování zálib (například kvalitní štětce a barvy na malování), poukaz do výběrové lepší restaurace, pokud je obdarovaný známým gurmánem, nebo poukaz na společný pobyt. Mám-li být zcela konkrétní, tak bych sem jednoznačně zařadila parfém od Chanelu, který jsem věnovala máme k narozeninám, a společnou dovolenou, jíž máma teprve dostane v budoucnu (po pandemii).

„Myslím, že tohle se ti bude hodit.“

Au, praktické dárky. V principu na nich není nic špatného, ale ujistěte se, že nedáváte jen praktické dárky. Občas se hodí ukázat i emoce. Za neškodné je považuji v rodině, kde se často na dárcích předem domlouváte a snažíte si navzájem ulehčit život. Pokud ovšem budete dlouhodobě například svému partnerovi nadělovat jen ryze funkční dárky, které se neváží k jeho zálibám, nejspíš ho donutíte k zamyšlení. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo. Jedna z mých kamarádek k nim patří a potrpí si především na praktické dárky. Proto i tentokrát platí, že pokud něco někomu dáváte, měli byste o něm něco vědět.

„Dávám ti kus sebe.“

Neodbyté vlastnoručně vyrobené dárky jsou naprostá fantazie! Pravděpodobně vám zabere delší časový úsek je vytvořit, ale o to větší váhu jim obdarovaný bude přikládat. Osobně jsem například kdysi chodila na uměleckou školu a její přerušení mé prarodiče asi doposud mrzí. Babička se už dokonce domnívala, že jsem malovat úplně přestala. Proto jsem jí a dědovi namalovala před pěti lety autoportrét. Ten jim po celá ta léta visí v chodbě všem na očích a myslím, že jsem jim nikdy nedala nic, co by je víc potěšilo. Pokud nevíte, jak byste svůj talent využili, zkuste vytvořit třeba fotoknihu s popisky a uchovejte společné vzpomínky na jednom místě. Ideální dárek pro rodiče i prarodiče.

„Chci ti udělat radost.“

Sem bych zařadila výstižné dárky z levnější cenové kategorie ideální pro přátele, kolegy a širší rodinu, s níž nemáte úzké vazby. Ale také pro partnera na začátku vztahu. Prokážete, že jste si na výběru dali záležet, preference druhého vám nejsou lhostejné a chcete, aby dárek jeho majitele skutečně potěšil. Zároveň se ale nehodí uchylovat se k vysoké hodnotě, jež by mohla být obdarovanému nepříjemná. Zase bych zde zmínila knihy, vybavení spojené se zálibami, různé doplňky, kosmetiku nebo dárkové balíčky. Zde mohu jako příklad uvést balíček s miskou, hrníčkem, zdravými dobrotami a bylinkovými čaji, jenž jsem dostala kdysi od sestřenek.

„Musel/a jsem ti něco dát.“

Připadá vám hloupé nedát nic, ale vlastně o tom druhém nic moc nevíte, možná se vám za něj vůbec nechce utrácet. Takže mu pořídíte nějakou absolutní kravinu, která vám přišla lepší než nic. Nebo něco jako hrnek s náhodným rádoby vtipným textem. Nedělejte to. Pokud člověka neznáte dostatečně na to, abyste dokázali odhadnout, co by se mu mohlo opravdu líbit, zůstaňte při zemi. I dekorace do bytu, kosmetika nebo módní doplňky jsou za hranou. Z tohoto lesa je jen jedna cesta ven – jídlo a pití. Jestliže jste se dostali s někým do fáze, že se očekává dárek, nejspíš budete i vědět, jestli pije alkohol, čaj či kávu a jaké preferuje jídlo. Podle toho mu kupte dobré víno, dárkovou kazetu s čajem, balíček výběrové kávy nebo něco na zub. V žádném případě se ale k ničemu z výše uvedeného neuchylujte u někoho, s kým máte blízký vztah. Místo radosti mu zlomíte srdce. Poukážete na skutečnost, že jste si na něm nevšimli ničeho výjimečného. Nevěnovali jste mu dostatek pozornosti, abyste vytušili, co by si mohl přát. Jeden hloupý dárek možná vztah nedělá, ale dokáže zamrzet natolik, že vztah minimálně naruší. Opět osobní zkušenost – Kdysi jsem od někoho, kdo by mi měl být velmi blízký, dostala na Vánoce papírenské drobnosti, které se dotyčnému člověku jednoduše nashromáždily v šuplíku. Zatímco já jsem jako maniak běhala po městě a zoufale se celé týdny snažila najít vhodný dárek, tato osoba se na mě vykašlala. Tak mi to připadalo. Od té chvíle jsem si nedokázala nevšimnout, jak málo spolu mluvíme. Jak málo o mně ví. Jak ho mé skutečné já vlastně nezajímá. Až mi najednou jednoho dne na tomto vztahu přestalo definitivně záležet.

Pokud se ještě vrátím k penězům – Používala jsem v textu pojmy jako levnější, luxusnější, dražší. Konkrétní částka připojená k těmto pojmům se však liší člověk od člověka. Pro studenta bude například už řetízek za 300 Kč luxus a víc jeho rozpočet neunese. Touto optikou je třeba se koukat i na věci, které dostanete. Jaké možnosti měl ten, kdo vám dárek dával? Projevil se v dárku jistý důvtip? Trefil se vám do vkusu? Pokud jste například ženou náruživě vyznávající sportovní styl a v elegantních šatech se cítíte jako v kazajce, pravděpodobně vás kabelka od Chanelu ani zdaleka nepotěší tak, jak by vám oči rozzářily vysněné tenisky v poloviční hodnotě, správně? Rozumíme si, že?

Takže základní pravidla: 1. Uvědomte si, co váš dárek říká. 2. Zvažte vztah, v jakém s dotyčným jste. 3. Zohledněte povahu, záliby, preference a sny obdarovávaného.