BLOGMAS #8: Klid a radost v duši nejen o Vánocích

Jak se cítíte? Napjatí? Nejistí? Rozhození? Přetížení? Nejste v tom sami, ale neviňte z toho jen svátky a dárky.

Dnešní lekce jógy mi přišla vyloženě vhod a pokud ještě nepraktikujete, rozhodně doporučuji. Obzvlášť teď, když je před koncem roku tolik shonu a tlaku. Strávit hodinu tím, že se koncentrujete jen na své tělo a posouváte jeho hranice, vám udělá nesmírně dobře na duši. Pokud kromě Vánoc a práce navíc řešíte třeba vztahové nebo zdravotní problémy, jóga vám poskytne útočiště. Postaví před vás výzvu, jež zaměstná hlavu, přitom vám dopřeje prostor pro relaxaci, vnitřní regeneraci a zklidnění.

Stěžejním poselstvím dnešního článku i mé lekce je však něco jiného: Blížící se zimní slunovrat na nás působí a citlivější jedinci mohou pociťovat intenzivnější úzkosti, nejistotu, tíhu a pocit, jakoby se vychýlili z rovnováhy. Proč? Protože dle mé lektorky je zimní slunovrat obdobím pro zpomalení, uzavření minulosti, reflektování a stahování se do sebe sama. Z různých důvodů však máme tendenci nevěnovat potřebám svého těla pozornost a snažíme se jen na víc než plný výkon. Vnitřní nerovnováhu mohu jen potvrdit. Oproti minulému měsíci mám rozhodně nižší výkon, rozstřelenou pozornost a cítím, jak se zásoby energie přidělené mi pro tento rok krátí.

Co s tím? Utněte shon. Šéfa v práci asi k šípku poslat nemůžete, ale po práci se nemusíte honit za dárky. Netravte noci u trouby kvůli cukroví. Nákup dárků vyřešte online nebo jej spojte s příjemnou víkendovou procházkou. Vánoční cukroví omezte jen na 3 nejoblíbenější druhy a pokud vás pečení vůbec nebaví, kašlete na to úplně. Oslaďte si svátky ovocem. V případě nouze vše zachrání nepečené kokosové kuličky či vosí hnízda. A vánoční úklid? Dokud to u vás nevypadá jako na skládce, jste v suchu.

Pamatujte, že všechny tyto tlaky si vytváříte sami. Věci by měly být tak, jak je vy sami chcete. Nezáleží na názoru ostatních. Užijte si Vánoce po svém. Podstatná je pohoda, láska, smích a odpočinek. Ale nevykašlete se na ně úplně, protože slavit je důležité. Slavte tak často, jak jen můžete. Nejen Vánoce, ale i narozeniny, svátky, výročí. Neodbývejte je. Ani sebe. Užívejte si. Vždy se tak budete mít, na co těšit. Negativní myšlenky se pak mohou jít bodnout.

Namaste.