BOOK REVIEW #2: Začít znovu (Série Again, Mona Kasten)

Recenzi na Začít znovu vám dlužím tak dlouho, že jsem se rozhodla knihu po roce znovu přečíst. Dnes konečně nadešel den D. Nebo spíš Den R. Den recenze.

Kdybych měla situaci shrnout jednou větou, řekla bych to takhle – Jsem nejspíš největší fanynkou Mony Kasten v Česku a série Again mi ukradla srdce, dny i noci. Po přečtení prvního dílu, Začít znovu, jsem německému young adult beznadějně propadla a na každou knihu původem od LYX Verlag číhám jako kočka na myš. Nedočkavě, připravená lovit.

O čem to je

Děj knihy vás zavede do malebného amerického městečka Woodshill potažmo na půdu jeho univerzity, kam právě nastupuje Allie, hlavní hrdinka příběhu. Ta si s sebou přes celou zemi kromě auta a kufrů přivezla i zátěž minulosti, kvůli níž podstoupila radikální změnu image. Při hledání bydlení se jí postaví do cesty věčně nevrlý Kaden s náladami o stabilitě těžkých kovů a svými pravidly pro spolubydlení, jejichž dodržování se nakonec ukáže být překvapivě těžké. Jak už asi tušíte, pouhé nekomplikované spolubydlení ty dva nečeká.

Co mě zaujalo

Loni v létě se ve mně znovu probudily knihomolské choutky. Jako malinu jsem během nějakých 3 týdnů slupla celé After. Přestože zpětně tohle prostoduché čtení nehodnotím právě v superlativech, protože hlavní hrdinka zcela postrádá sebeúctu a některé pasáže mi připadají skutečně směšné, vlna young adult literatury mě tím strhla nebývalou silou. Potřebovala jsem něco dalšího v podobném duchu. Při jednom odpoledni stráveném v Krnově padla volba na Začít znovu. Skutečnost, že dílo sdílelo polici s 50 Shades of Grey mě mírně znejistilo, ale říkala jsem si, že sousedy si člověk nevybere a neměla bych tedy tvorbu Mony Kasten odepsat jen proto, že skončila vedle braku. Velice moudré rozhodnutí.

Hodnocení

Dlouho jsem si nic tolik neužívala jako čtení Začít znovu. Po všech stránkách. Postavy mají patřičnou hloubku, hrají všemi barvami, jejich konání nepostrádá logiku. Zároveň nežijí izolovaně, nýbrž je skvěle doplňují vedlejší hrdinové, díky nimž ti hlavní odkrývají další své stránky. Dialogy plynou s lehkostí pírka, zcela přirozeně, díky rétorice čtenář snadno pozná, kdo co říká, aniž by za každou přímou řečí následovalo jméno aktéra. Děj jako celek má příjemný spád, žádné nudné vycpávky ani prostoje nenajdete. Vše působí uvěřitelně, reálně. Snadno ději natolik propadnete, že jím začnete žít.

Dobrou práci odvedlo také české nakladatelství. Až na pár velmi subjektivních maličkostí se jedná o skvělý překlad, v němž jazyk koresponduje s prostředím, do něhož je děj zasazený. Při prvním čtení jsem dokonce neobjevila překlepy, jak dobře se kniha čte, při druhém jsem jich objevila asi pět. Jelikož ale došlo skutečně jen k překlepům, nikoliv vyloženě k chybám, nepůsobí tyto nedostatky nijak rušivě. Po duši pisálka příjemně hladila i stylistická stránka díla.

Sečteno a podtrženo

Pokud si libujete v dobré romantice, Začít znovu si musíte rozhodně přečíst. Sama jsem se nenudila ani při druhém čtení a něco mi říká, že se podobně intenzivně do příběhu ponořím i při třetím kole.

Četli jste sérii Again? Co na ni říkáte?