2021: ZKLIDNIT, MEDITOVAT, MILOVAT

Změnili bychom se i bez toho bláznivého sci-fi, jímž se 2020 stal. Tak to zkrátka chodí. Jen ta letošní změna měla ústřední téma. Asi jako jedna sezóna seriálu. Mé vzlety i bolestivé pády se ale nesly v jiném duchu. A celkem jasně určily směr roku nadcházejícího.

Půlnoc. Sleduji ty tři nuly na displeji telefonu a do očí se mi derou slzy. Rychle se zahledím z okna, abych je zahnala. Abych rozptýlila úzkost, jež mě náhle mučí zevnitř. Sekt odšpuntováváme s téměř dvouminutovým zpožděním. Letos je vše jinak. Tradiční bezbřehou naději a víru v přenádherné zítřky byste ve mně v tuto chvíli hledali marně. Ale když už to bolí, rozdhodnu se vydat ještě hlouběji. Bolest totiž pramení z lásky. Z lásky tak silné, až mě udivuje, že ji dokáži cítit. Láska, s ní vstupuji do roku 2021.

Než odbyla půlnoc: O 7 kilo lehčí, ale za jakou cenu?

Loni jsem měla perfektně našlápnuto k tomu, abych konečně skutečně zhubla a opravdu jsem věřila, že se mi to konečně podaří. Podařilo. Ovšem ne díky hodinám ve fitku, nýbrž vlivem dvou měsíců, které mě téměř zničily. Opomenu-li, co proměně předcházelo, jsem za to vděčná. Vlastní tělo je mi pohodlnější, mám lepší pleť, vlasy a podle krevních testů mi nic nechybí. Dobře, možná jen několik leukocytů. To určitě kvůli tomu, že jsem měsíc a půl neměla kafe!

I. mise pro 2021: Zklidnit

Ovšem ony se ty události předtím opomenout zcela nedají. Z toho důvodu mě čeká pěkná řada životních změn ve snaze vše zklidnit. Ačkoliv jsem na podzim toužila jen po tom, aby se do srpna neměnilo vůbec nic, tělo mi dalo jasně najevo, že takhle dál určitě pokračovat nelze. První obětí mé bezhlavé honby za sny se stane studium. Do poslední chvíle jsem se snažila bojovat. Když už ale člověk vyčerpáním kolabuje na všechny myslitelné způsoby, nezbývá než si přiznat, že právě teď není správná doba. Titul si dodělám, až si budu moct dovolit dát studiu prioritu. Do té doby se budu vzdělávat po vlastní ose, umírněně pracovat a netvářit se jako superžena.

II. mise pro 2021: Meditovat

Zároveň si musím vyčlenit čas na sebe, pravidelně odpočívat. Jen tak se dá předcházet podobným excesům, jaké doprovázely závěr 2020. Nemyslela jsem to zle. Chtěla jsem nás jen zajistit, vytvořit podmínky pro hezkou budoucnost. Místo kýženého jsem se však málem zničila. O tom, co jsem tomu obětovala nebo co jsem přehlédla, nemluvě.

V tomto úsilí mi už nějakou dobu pomáhá jóga. Až se plně uzdravím a budu moct namáhat i břicho, jistě si ji užiju víc. Taky jsem si našla cestu k meditacím. Dřív jsem nedokázala posedět v klidu a tuto aktivitu považovala za ztrátu času. Nyní si užívám okamžik, kdy se aspoň zdánlivě svět zastaví, ztichne.

III. mise pro 2021: Milovat

Jak jsem již pravila, do nového roku vstupuji s láskou. Láska mě totiž udržela nad vodou. V nejhorších chvílích jsem našla náruč, do níž jsem se mohla schoulit. Rameno, na které jsem mohla nechat dopadat slzy. Ruku, jež mi pomohla vstát. Vlídnou tvář, která mi trpělivě naslouchala. Telefonní číslo, jemuž jsem se dovolala, kdykoliv jsem potřebovala. Stále mě dojímá, kolik lidí mi přispěchalo na pomoc, vyšlo vstříc nebo se mi jen ozvalo, jak mi je a jestli něco nepotřebuju. Teď je míč na mé straně. Taková láska totiž nepředstavuje samozřejmost. Musí se o ni pečovat. Naštěstí mám plán.

IV. mise pro 2021: Psát

Nesmím zapomenout na psaní. Loni jsem se pustila do knihy, do které vkládám velké naděje. Jedná se o new adult žánr, nějaká romanťárna, špetka mého humor i důvod k zamyšlení mezi řádky. Sebevědomě bych ji zařadila někam mezi Colleen Hoover a Monu Kasten. Jsem s ní vážně spokojená a nesmírně ji toužím letos vydat. Ať už pod vydavatelem, nebo vlastními silami. Jenže až na několik odstavců, nejvýše kapitolu, jsem na ni pořádně nesáhla od přestěhování se do Prahy. Nebyl čas. Doslova. Sotva jsem jsem si stíhala čistit zuby, krém už byl nevídaný luxus a make-up? Z ryzí nutnosti.

Čas si teď ale udělám. Aktuálně se snažím projít dosavadních jedenáct kapitol, abych v nových nenapáchala nějaké nesmyslné chyby, osvěžila si jména a specifika vedlejších postav či detaily různých událostí. Jakmile doklepnu tuto část, vrhnu se na pokračování. V ději jsem nit naštěstí neztratila. Snad mi Terka s Darčou zachovaly přízeň.

V. mise pro 2021: Být šťastná a zdravá

Když si člověk projde osobním peklem ušitým na míru, změní se jeho pohled na svět. Nezmizely mé obavy z budoucnosti ani strach, že má nejvyšší meta zůstane jen nevyslyšeným přáním. Ale plně si uvědomuji důležitost svého stavu. Zdraví podmiňuje, jak bude vypadat zítřek každého z nás. Budu-li zdravá, mohu se k cíli rozběhnout mnohem rychleji, než když budu ležet na lopatkách. Proto chci nyní udělat maximum jak pro své zdraví, tak pro své štěstí. Ostatně jedno bez druhého nemůže existovat.

Tak na zdraví, štěstí, zdraví, lásku a smích, který neopouští tvář. Na rok 2021, jemuž všichni věříme!