PŘI RANNÍ KÁVĚ #2: Někdo to rád slané

Krouživým pohybem zápěstí promíchávám vystydlé kafe. Piju ho už tak dlouho, že se na dně začíná tvořit pořádná usazenina. Jako by se tam shromažďovaly všechny ty myšlenky a bolest.

Když se budeš takhle chovat, nikdo tě nebude mít rád.

Nemáš vybočovat, pak se nediv, že máš problémy.

Zase si o sobě moc nemysli, moc si fandíš.

Přestaň mi akorát přitěžovat!

Nikdy nebudeš žádná hvězda.

Na tvoje kraviny nemám čas.

Jsi akorát sobecký spratek!

Ty máš ale těžkou prdel.

S tebou nikdo nevydrží.

Jsi stejná kráva jako…

Seš vůbec normální?

Přestaň mě vydírat.

Přestaň se litovat.

Na to nemáš.

Byly jich desítky. Desítky vět, které se mi zabodávaly do srdce jako jehly. Až donedávna jsem si neuvědomovala, že jsou to právě tyto pravdy a odmítnutí, které mě srazily na kolena. Které nedovolily dětskému egoismu přeměnit se ve zdravé sebevědomí a důvěru v sebe sama. Které mě naučily se za každou cenu usmívat a předstírat naprostou radost, přestože do sebe sypu antidepresiva a několikrát týdně usínám s opuchlýma očima od pláče.

Vštípily mi nejistotu, nedůvěru a očekávání, že stejně zase zůstanu sama. Že mě nikdo nemůže dlouhodobě milovat. Nestojím za to. Jsem neschopná. Neustále žebrám o pozornost, o ujištění, že je vše v pořádku, že odvádím dobrou práci. Žiju v přesvědčení, že se musím jen usmívat a být štíhlá, bezproblémová, aby mě lidi měli rádi. A přitom vím, jak je to hloupé.

Pamatuju si, jak jsem poprvé seděla v ordinaci dětského psychologa a on se mě zeptal, co mě trápí a s čím potřebuji pomoc. Nedokázala jsem se mu otevřít. Nechtěla jsem mu ukázat pravdu. Vše jsem se snažila zlehčit i sama před sebou. O víc jak deset let později konečně dokážu problémy pojmenovat. Dokážu se však té bolesti zbavit? Přestanu toužit po objetí a podpoře člověka, který vlastně neexistuje? Umlčím ten hlásek, jenž neustále pochybuje o správnosti mé existence?

Nikdy to neudělám. Nikdy žádnou z těch vět žádnému malému človíčku neřeknu. Dneska to kafe chutná slaně a oči mě pálí. Hrnek se třepe spolu se mnou.