LANGUAGES #1: Jak se naučit španělsky

S učením jazyků je to dřina. Ve škole vás nutí a vám se nechce. Po škole byste chtěli, ale zase se vám přihodí život. Nemáte čas na soukromého učitele natož na kurzy a do hlavy to taky zrovna samo neleze. Jak z toho ven? A je vůbec možné se naučit jazyk samostatně? Možná vám pomůže příběh zvaný Adéla a španělština.

S prvními krůčky pomohou aplikace

Doba chytré elektroniky nám sice oči připoutala k displayům a roce nám omotala kolem zařízení, také nám však dala možnost se vzdělávat doslova kdykoliv a kdekoliv. Nejvíce pak v oblasti jazyků. Ruku v ruce s širokou nabídkou aplikací ovšem kráčí tendence si stahovat všechny, aniž bychom byť jedinou pravidelně otevřeli. Výjimečně mluvím o nás, protože tuto chybu jsem v počátcích studia dělala taky. Poměrně dlouho jsem si zahlcovala paměť telefonu appkami na angličtinu. Zbytečně. Nakonec jsem je všechny smazala.

Když jsme se rozhodli pro stěhování do Španělska, hned jsem věděla, že tou nejcennější zkušeností, jíž si mohu odvézt, je jazyk. Španělštině jsem propadla poprvé asi před dvanácti lety, kdy jsem se ji učila prostřednictvím online jazykových kurzů na Seznamu. Ty, pokud se nepletu, už dávno neexistují. Nic moc jsem se ovšem nenaučila. Musela jsem tedy začít úplně od nuly.

ONLINE jazyky

Díky Lucce z Loudavymkrokem.cz jsem se dozvěděla o OnlineJazyky.cz, které jednak nabízely zkušební období zdarma, ale zároveň mají poměrně propracovanou aplikaci, na níž jsem objevila spoustu pozitivních referencí. V konečném důsledku mi imponovalo, že se kurzy platí. Co si budeme nalhávat, vyšší investice člověka dokáže silně motivovat. Pokud zrovna neprobíhá nějaká akce, stojí jeden jazykový kurz 2 490 Kč.

Způsob výuky

S potěšením jsem brzy zjistila, že mi sedí jak způsob výuky, tak rozhraní aplikace. OnlineJazyky.cz provádí edukaci způsobem, jaký znáte ze školy. Jen příjemněji a bez trapných momentů. Začíná se s pozdravy a základními slovíčky, následně se nabaluje gramatika. Nechybí procvičování různými způsoby – poslech, doplňovací cvičení formou otevřených i uzavřených otázek. Také si můžete zažádat o soukromého lektora, této možnosti jsem však doposud nevyužila, takže ji nebudu hodnotit.

Doporučenou dobou studia denně je 20 minut. Čili přesně takový časový úsek, který byste jinak zaručeně bezděky strávili projížděním sociálních sítí nebo tupým zíráním z okna cestou v MHD. Přitom se při těchto 20 minutách denně můžete za 7 měsíců naučit konverzovat ve vysněném jazyce! Délku denního studia si lze samozřejmě upravit v nastavení. Z osobní zkušenosti doporučuji na sebe aspoň na začátku neklást zbytečně přemrštěné nároky. První měsíc se držte doporučení tvůrců. Pokud budete schopní dodržet jejich studijní plán, klidně se rozšoupněte i na 4 hodiny denně.

Další výhody

Aplikace je v češtině, což ocení především ti, kdo nemají zvládnutou angličtinu. Určitě se vám zalíbí také přehledné grafické znázornění vašich pokroků nebo srovnání s jinými uživateli. Já nejsem naneštěstí příliš soutěživý typ, tudíž nepociťuji potřebu to někomu natřít, ale věřím, že třeba zrovna můj kluk by žebříčky vyloženě miloval!

Učí, ale naučí?

Ano! Samozřejmě účinek umocňuje můj samotný pobyt v cizině, ale díky ONLINE jazykům jsem už s určitými znalostmi přijela a všímám si, že v obchodě či restauracích rozumím stále lépe. Takový made my day moment jsem zažila třeba ve chvíli, kdy jsem se chtěla zeptat, zda je možné platit kartou. Znala jsem slovíčka, ale nebyla jsem si jistá gramatikou. Světe div se, otázku jsem vypotila zcela správně!

Duolingo

Druhou aplikací, jíž bych vám ráda doporučila a kterou jsem začala používat relativně nedávno, je Duolingo. Má sice možnost prémiového profilu, který si musíte zaplatit, ale pokud se nenecháte rozptylovat reklamami, funguje plnohodnotně zdarma. Stejně jako ONLINE jazyky si můžete také Duolingo stáhnout do mobilu či tabletu. Abyste se však mohli učit pomocí tohoto programu plné spektrum jazyků, musíte mít zvládnutou angličtinu. České rozhraní vám totiž nabízí jen tu a pokud toužíte jako já po španělštině, aplikace se přepne do ENG.

Způsob výuky

Kdybych měla Duolingo nějak shrnout, vzdělává více formou hodit do vody a plav. Nenabízí (nebo mi tedy doposud nenabídlo) žádné gramatické přehledy, z nichž bych mohla vycházet, což však nemusí být nutně špatně. Tímto přístupem totiž buduje u žáka jazykovou intuici, díky níž dokážete výhledově sami například časovat a skloňovat slovesa, aniž by vám předem někdo prozradil, jak na to. Pomocí doplňování z výběru se zase naučíte si odvozovat význam neznámých slovíček. Procvičování probíhá několika způsoby, a to včetně kontroly mluveného projevu.

Image Duolinga je obecně hravější a sází více na schopnost rychle konverzovat bez hlubších základů. To bude jistě vyhovovat hlavně lidem, kteří jedou do zahraničí na kratší dobu. Třeba na Erasmus, pracovat nebo na dovolenou. Pokud jste spíš ten typ, který potřebuje vědět, proč je tohle tak a ne jinak, doporučují spíše ONLINE jazyky.

Naučí?

Naučí. Osobně používám Duolingo více na procvičování nebo ve chvílích, kdy potřebuji změnu. Ale pozoruji, že se s jeho pomocí rychleji učím slovní zásobu. Nemíchá mi hned dohromady XY nových slovíček, nýbrž postupně přidává, takže se nové slovo učím aý ve chvíli, kdy umím předešlé.

ONLINE jazyky nebo Duolingo?

Obě a záleží pouze na vašich potřebách. Pokud chcete rychle mluvit a nevadí vám, že to nebude hned zcela gramaticky správně, lépe vám sedne Duolingo. Pokud tolik nespěcháte a chcete od začátku stavět na pevných základech, ONLINE jazyky vám pomohou víc.

Nalaďte si podcast

Hned na úvod vám prozradím, že jen z podcastů se jazyk nenaučíte. Můžete se však díky nim rozvíjet, už známou látku si prohloubit a naposlouchat výslovnost. Ještě než jsem objevila Duolingo, zahrnula jsem do svého studijního plánu podcast Coffee Break Spanish. S ním jsem se takřka instantně naučila pozdravy i základní zdvořilostní konverzaci a pokud zrovna nemám náladu koukat do monitoru, hodím si do sluchátek právě CBS. Podcast mi také často dělá společnost ve fitku při cvičení. Zdarma jej můžete poslouchat na Spotify, doplňkové materiály pak najdete na webovkách.

Staňte se součástí španělského světa

…nebo jiné cílové země, jejíž jazyk se chcete naučit. Najděte si lokální média, sledujte místní Youtubery, čtěte články i knihy v daném jazyce, sledujte filmy ve španělštině, navazujte kontakty s rodilými mluvčími. Jistě jste si už všimli kontrastu mezi školním cizím jazykem a realitou. Zkratky, nedotažené hlásky, přízvuky, metafory. Nic z toho vás žádný kurz pořádně nenaučí.

Top tipy

  • Přepněte si Netflix do španělštiny a budete moci sledovat ve španělštině takřka cokoliv. Doporučuju si při té příležitosti pustit aspoň znělku Pokémonů, málem jsem při tom spadla smíchy ze židle.
  • S rodilými mluvčími můžete navázat kontakt například pomocí Interpals.net, portálu určeném právě k tomuto účelu. Ačkoliv si jej někteří pletou s romantickou seznamkou. A pokud jste single (nebo se s tím partner smíří), zkuste Badoo (tip kamarádky)!
  • Jeďte tam a mluvte! V dnešní době, kdy máte letenky za pakatel, byste byli opravdu hloupí, kdybyste se aspoň jednou ročně nesbalili na několik dní a nejeli si jazyk procvičit v terénu. Pokud se dostanete do jazykové pasti, nikdo vám hlavu neutrhne, když jej požádáte o překlad do angličtiny. Nebo to vyřešte rukama, nohama a překladačem. Jen vylezte z té pohodlné krabice.

Máte nějaké své tipy, jak vyzrát na cizí jazyky? Šup s nimi do komentářů!