MALLORCA LIFE #6: El cafe para todos

Španělsky umím jen pár vět a několik slovíček. Ale myslela jsem si, že aspoň tu špetku jazyka jižanů zvládám relativně dobře. Chyba lávky.

Kam na nejlepší kafe v Palmě?

Žuchnu se dvěma batohy k poslednímu volnému stolu v naší oblíbené kavárně Arabay Coffee. Za mnou sedí hojná partička typických Španělů. Mlátí do stolu, hlasitě tleskají, hurónsky se smějí, řvou. Nemám na ně ani trochu náladu. Od příletu zase bojuji s virózou. Nijak nečekaně. Loňský Kypr mě svými mrazivými interiéry bez ohledu na teplotu venku profackoval úplně stejně. Když se se mnou otřese židle, hodím po nich naštvaný pohled. Byl asi vážně hrozivý, protože Španěl se mi omluví.

Zatímco muž stojí o několik ulic dál ve frontě na Tarjetu 10 (předplacenou kartu na 10 jízd, jež vychází o 0,50 € na jízdu levněji než jednotlivé jízdenky přímo u řidiče), rozhodnu se prozkoumat zimní nabídku kavárny. Arabay máme rádi pro jeho vzdušnost, polohu, přívětivý personál s jiskrou v oku, ale hlavně pro fantastickou kávu. První opravdu kvalitní kávu, v níž jsme na ostrově smočili rty. Dobře se nám tady pracuje, ceny se pohybují podobně jako v Praze. Pohledem po nápojovém lístku necestuji dlouho. Nejprve velký flat white, poté Marshmallow.

Arrabay Coffee offer

No hablo español, ale nevím o tom

S představou, že muž do desíti minut dorazí, se rozhodnu objednat nás obvyklý Flat White Arabay rovnou dvakrát. ‚‚Dos Flat White Arabay, por favor,‘‘ oznámím číšníkovi odhodlaně. Zkřiví obličej, nakloní se blíž. Neřekla jsem to přece tak nezřetelně, ne? ‚‚Dos Flat White Arabay, por favor,‘‘ zopakuju. Přikývne a odchází. Uff, s tou virózou vážně nejsem ve formě. Tu mi zavrčí telefon. V EMT je prý fronta pomalu až ven. Ou, tak to budeš mít to kafe pěkně studený, pomyslím si.

Sotva muže po zprávě polituju, přistane mi na stole šálek s kávou. JEDEN šálek. Nehádám se. On studené kafe stejně nesnáší. Problém se vyřešil sám. Dokonce i těch šest španělských problémů u stolu za mnou. S potěšením sleduju, jak se oblékají a mizí na schodech. Adios! Posbírám si svých pět švestek, abych se uvelebila k našemu obvyklému stolu s výhledem do uliček Palmy a na náměstí Plaça Major. Zase kvůli mě budou muset upravovat objednávky v systému. Lo siento.

Po třech hodinách práce nastává chvíle pro dezert. Marshmallow coffee a Kit Kat coffee. Trenér promine. Ale stejně se udržím dneska v kalorickém deficitu. Po návratu domů mě čeká ještě hodinka cardia.