GYM LIFE #1: Jak začít chodit do fitka a nepřestat

Je to tady! Sezóna nekonečných slibů sobě samým i okolí známá rovněž jako novoroční předsevzetí. Což takhle dostát tentokrát svému slovu a začít cvičit doopravdy?

Nevím, jak jste na tom s novoročními předsevzetími vy, ale osobně na ně příliš nevěřím. Nový rok vás nespasí. Pokud chcete něco změnit, začněte hned. Ale kdo říká, že vaše HNED nenastane právě 1. ledna, že? Pro ten případ vám povyprávím, jak jsem se do fitka dokopala já a jak se mi podařilo tam udržet.

‚‚Lekce miluju, ale na stroje mě nikdy nikdo nedostane!‘‘

Co se klasické posilovny týče, léta jsem se bránila, cukala. Představa fyzického násilí na sobě samém tohoto typu mě odpuzovala. Podobně jako představa hromady dalších lidí, kteří mě budou u sebedestrukčního počínání pozorovat. Stud mě dokonce dlouho udržoval daleko od studiových lekcí v Praze. Jakmile jsem ale začala jednou znovu tančit, trávila jsem v tělocvičně každý den, dokud to šlo. Posilovnu jsem ovšem stále obcházela obloukem.

Postel, bolavá záda a fotka velryby

Po příjezdu na Mallorcu vyvstal nečekaný problém. Z kombinace měkké matrace, nedostatku pohybu a místa v pokoji ke cvičení mě začala pěkně bolet záda. Začala jsem tedy hledat nějaká studia v blízkosti s lekcemi jógy za rozumnou cenu. Docela marně.

Když pak ovšem přítel pořídil na pláži fotku, na níž jsem nápadně připomínala velrybu, pochopila jsem, že čas vypršel. Zprvu jsem vyrážela ráno na pláž si zaběhat či si zacvičit jógu při východu slunce. Běh mi každopádně ani tentokrát nepřirostl k srdci a jógu jsem po pár minutách cvičila na promáčené podložce. Tudy cesta na konci října nevedla.

Jak začít? S předplatným a parťákem!

Jednoho odpoledne jsme odcházeli z baru na pláži, když slečna domácí prohlásila, že se ještě chystá do fitka. Teď, nebo nikdy, blesklo mi hlavou. A kdybyste viděli její dokonalou postavu, motivace by se vám vlila do žil taky. Ve velkém! „Vezmeš mě s sebou a ukážeš mi, co s těma strojema dělat?“

Hned při první návštěvě jsem si zaplatila vstup na celý měsíc. Tedy můj kluk mi zaplatil. Spočítala jsem si, že musím jít aspoň sedmkrát, aby se mi to vyplatilo, což zafungovalo jako další motivátor. Slečna domácí mě provedla základním rychlokurzem, vyzkoušela jsem si několik děsivě vypadajících mašinek a další dva dny jsem se z toho vzpamatovávala.

Najděte si „to svoje”

Třetího dne jsem se vydala do fitka už sama. Při cvičení jsem spíš samotář, takže mi to nevadilo, ale radši jsem si podle Googlu vyhledala nejméně vytížený časový úsek. Pořád jsem se styděla, ač jsem ani tehdy, ani potom určitě nikoho nezajímala.

Ze začátku jsem si jela hlavně cardio a vlastní váhu v oddělené místnosti pro indviduální tréninky. Postupně jsem si osvojila jednotlivé stroje a vytvořila si své série, které mě bavily. Což je to nejdůležitější. Musíte si ve cvičení najít něco, co vás rozradostní, dobije energií, nač se budete těšit.

Nové legíny motivují víc než váha

Na váhu jsem se poprvé postavila až po dvou měsících kvůli své osobní poradkyni. Abych zjistila, že se mi stejně ještě zvýšila, což se ale na začátku prý děje běžně (těžší svaly, tuk mizí pomaleji). Nicméně se na váhu vykašlete a raději se zaměřte na míry.

Mnohem víc než čísla mě ovšem motivuje oblečení. Jednak tím, že mi lépe sedí, což potěší každého. Taky jsem si ovšem objednala spoustu fešných kousků na cvičení, jichž by byla neuvěřitelná škoda, pakliže bych je neunosila. Vyznávám minimalismus, ale za nákup několika legín a tílek, abyste se při cvičení cítili (vzhledem k legínám asi snad radši cítilY) fajn, vás nikdo odsuzovat nemůže, to je jasný!

Držte rytmus

Zkoušeli jste někdy běhat na páse 40 minut s hudbou a bez hudby? S hudbou čas ubíhá mnohem rychleji a při posilování vám pomůže neztrácet tempo. Což se mi hodí hlavně v polovině třetí série na ruce, kdy už mám pocit, že umřu. Oblíbené energické písně vás také správně naladí a budete si připadat jako filmové hvězdy. Zatím jsem ve fázi Bridget Jones…

Vypěstujte si návyk, vytrvejte

Podle vědců si nový návyk člověk vypěstuje po 3 týdnech. Nemusíte chodit cvičit jako já skoro denně, ale nastavte si plán, který aspoň během prvního měsíce dodržujte striktně bez ohledu na náladu. Velice pravděpodobně se vám totiž nebude chtít už během druhého týdne. Je to přirozené. Pokud se však dokopete, vytrváte, pýcha na sebe sama se jen znásobí a po docvičení se dostaví úžasná euforie.

Inspirujte se, objevujte, zkoušejte

Jednu knihu byste taky nechtěli číst pořád dokola. Proto nezapomeňte obměňovat i svůj trénink. Já hledám cviky nejčastěji na Pinterestu, Instagramu a na Youtube. Jednou se soustředím víc na cardio, jindy na posilování nebo flexibilitu.

Naplno, ale s mírou

Nebojte se zabrat, vždy však myslete na své zdraví, limity. Osvědčilo se mi dát si volnější zhruba každý třetí den. Úplné volno si obvykle bezdůvodně nedávám. To se mi pěkně vymstilo. Začátkem prosince jsem naplno cvičila 6 dní bez pauzy. Když jsem se vrátila po tréninku 7. den, z ničeho nic mě rozbolelo nejprve pod jedním kolenem, pak pod druhým. 5 dní jsem prakticky jen ležela, nemohla chodit ani si pokrčit nohy. Zánět z přetrénování jak malovaný. Buďte chytřejší, dávejte na sebe pozor.