Cestování s epilepsií

„Nikdy nevíte, co s Vámi ten let udělá. Ale pro jistotu předepíšeme Rivotril a Diazepam. Rivotril si dejte před nástupem do letadla, trochu Vás oblbne. Diazepam ať Vám podá někdo jiný, kdyby záchvat trval dlouho.

Poprvé na rozhovor o epilepsii, cestování a letadle došlo na počátku roku 2017. S hodou okolností jsem tenkrát plánovala svou premiéru na Mallorce. Absolutně netušila, kde a jak koupit letenky, panikařila jsem při pouhém pomyšlení, že bych odlétala odjinud než z Prahy. Ale všechny obavy přebíjel strach z epilepsie.

Předem nikdy nevíte, co se stane na palubě

Jak už víte z úvodních řádků, sám pan doktor mi nedokázal nastínit přesný scénář. Od doby, co mi oznámili diagnózu a nasadili léky, jsem nikam neodcestovala. Nedalo se odhadovat, jak na mě zapůsobí rozdílné klima, co s mou epilepsií udělá letadlo. Musela jsem to risknout.

Z ordinace jsem tedy odcházela s oblbovákem Rivotrilem a rektálními čípky Diazepam. Jsem ráda, že jsem se nakonec nemusela snažit letušce nebo cestujícímu na vedlejším sedadle vysvětlit, co má dělat, pokud mě chytne záchvat. Ehm.

Milá happy epi mi totiž hned o měsíc později plány překazila. Po vánoční sezóně v e-shopu jsem byla lehce přepracovaná a vyžádalo si to svou daň. Po záchvatu v únoru se mi v dubnu samotné nikam moc nechtělo a Rivotril jsem v průběhu dvou let vypotřebovala při problémech se spánkem. NEdoporučuju. Tělo si přivyká opravdu rychle a než se nadějete, nedokážete usnout bez léků.

White Commercial Plane Window

Druhý pokus? Málem mě na palubě složila panická ataka

Skutečně jsem se na cesty vydala až rok po záchvatu. Navíc ne sama. Pokud se potýkáte s podobně nevyzpytatelnou nemocí a máte letět poprvé, radím vám, abyste si taky našli parťáka. Letěli jsme odpoledne. Nemusela jsem tedy řešit spánkový režim. Na palubu jsem si přibalila poslední pilulku Rivotrilu a šlo se na věc.

V podstatě jsem nebyla nervózní, dokud letadlo nenabralo rychlost. Prášek jsem si vzala ještě před vzletem, ale jakmile došlo ke zrychlení, neskutečně se mi motala hlava a dostavil se panický záchvat. S přítelem jsme spolu tehdy chodili poměrně čerstvě a mnoho toho o mně ještě nevěděl. Ocenila jsem, že seděl o řadu dál.

S rizikem panické ataky jsem naštěstí počítala. Vybavila jsem se čtením, nabitým iPodem, vodou. S prvními příznaky jsem tedy nasadila sluchátka a začala přemýšlet nad chemickým názvoslovím. Zabralo to, mozek se rozptýlil. A světe div se, žádná další dramata se nekonala.

Když odjíždíte nekřesťansky brzo

Po prvním letu jsme absolvovala mnoho dalších bez jediné komplikace. Drobná nastala až při cestě na Kypr, kdy jsme odlétali z Vídně ve velmi brzkých hodinách. Zdravý člověk by buď nešel spát, nebo by se spokojil s polními podmínkami. Když máte epilepsii, nepřipadá v úvahu ani jedno. Rozhodli jsme se využít hotelu MOXY hned u letiště. Ten doporučuji všema deseti. Jen si jej tedy rezervujte s dostatečným předstihem, jinak se nedoplatíte.

Abych byla vyspaná, vydali jsme se na kutě kolem osmé. Po probuzení jsme kvůli mé silné fotosensitivitě šetřili světlem. Nejprve jedna lampička, pak druhá. Až si oči zvykly, rozsvítili jsme velké světlo. Příliš fresh jsem se necítila, ale žádná hrůza. Několik dní předem jsem vstávání postupně trénovala, čemuž tělo přivyklo. Díky tomu jsme vše zvládli.

Okno, Žena, Ráno, Děvče, Roztažení

Tipy pro cestovatele s epilepsií

Obecně se vyvarujte nočním přejezdům autem či autobusem. Nevyspání by vám mohlo dovolenou pěkně znepříjemnit, nebo úplně pokazit. Ideální je tudíž právě letadlo nebo loď. Pokud musíte odjíždět velmi brzo, připravte se na to. Aspoň týden předem si postupně posouvejte spánkový režim po půlhodinách a bude to fajn. Pokud proděláte velký tónicko-klonický epileptický záchvat (bezvědomí, křeče, pokousaný jazyk…), nelétejte dřív než po 24 hodinách.

Mějte vždy zásoby léků. Může se stát cokoliv, co vás v destinaci zdrží, a bez léků se neobejdete. Pokud někam jezdím na 4-5 dní, obvykle se vybavím léky na 10 dní. Pakliže cestujete letadlem na delší dobu a berete si proto větší objem antiepileptik, nechte si vystavit lékařem potvrzení o své diagnóze a předepsaných lécích. Ty v případě nutnosti můžete předložit při bezpečnostní kontrole a jasně prokážete, že nic nepašujete. Ideálně si jej nechte vyhotovit v češtině i angličtině a léky převážejte v originálním balení.

Co musí obsahovat potvrzení o medikaci
  • Jméno, adresa a kontakt na lékaře.
  • Jméno, datum narození a číslo cestovního dokladu pacienta.
  • Diagnóza.
  • Soupis léků, které pacient užívá.
  • Datum, místo vystavení potvrzení.
  • Razítko a podpis lékaře.

Plánujte. Žůža dobrodrůža, kdy se necháte zcela pohltit kouzlem okamžiku nebo spontánními rozhodnutími, zní bez pochyb dobře. Přináší s sebou však stres, jemuž se máte zásadně vyhýbat. Nehazardujte tedy s časem. Všude si nechávejte dostatečnou časovou rezervu, kdyby došlo na plán B. A plán B mějte vždycky.